İçeriğe geç

Gastronomik Marka Kent Yalova

Gastronomi Turizmi Derneği ve Üyeleri Gastronomik Marka Kent Yalova’ya gezi düzenledi.

Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, GTD üyeleri, Turizm sektör temsilcileri ve Basın mensupları eşlik ettiği gezi Sabah 09:00’da Coffe Chef’ te yöresel ürünlerle hazırlanmış kahvaltı ikramı ile başladı.

Daha sonra grubun 500’ den fazla kuşun yaşadığı Yalova Hersek Lagünü Kuş Gözlem noktası ve binlerce tohumun yetiştirildiği Tıbbi Aromatik bitkiler bahçesini ziyaretleri ile devam etti.

Yalova Valisi Sn. Dr. Hülya Kaya Yalova’ nın kendine has coğrafi işaretli ürünlerinin olduğunu ve bu ürünlerin Türkiye pazarında hak ettiği yere gelmesi için hep beraber el birliği ile çalışmamız gerektiğini belirttiği konuşmasında ürünler hakkında bilgi verdi.

Gezi daha sonra, Yürüyen Köşk, Termal kaplıcalar ve Türkiye’ nin en iyi Termal ve Butik oteli “Limak Thermal Boutique Hotel” de yöresel ürünlerle hazırlanmış zengin bir menüden oluşan öğle yemeği ile devam etti. Öğle yemeği öncesinde otelin Halkla İlişkiler Müdürü Beytullah Aydın Termal ve otelin tarihini anlattı. Limak Termal Mutfak şefi Ali Dilan tüm katılımcılardan tam not aldı.

Daha Sonra Sanayi ve Ticaret Odası’na geçildi. Panelde başta Gürkan Boztepe olmak üzere Turan Eselioğlu, Yalova Uygulama Oteli Şefi Ferit Usta, Hasan Soygüzel, Yılmaz Boz, Hüseyin Kurtoğulları ve Efsun Dindar gibi değerli konuşmacılar konukların sorularını yanıtladı.

“GTD Yön. Kur. Başkanı Gürkan BOZTEPE; Bu yıl ilk defa yapılan Sanayi ve Ticaret Odası sempozyumu toplantısı ile Gastronomi  sektörüne yeni bir soluk kazandırmayı ve sınırları ortadan kaldırmayı amaçladıklarını söyledi.”

Ayrıca Sempozyum konuşmacılardan Plantur Başkanı Hüseyin KURTOĞULLARI, Türkiye’nin Gastronomi alanında turizm gelirinin artması için Valiliklerin, Ticaret ve sanayii odalarının yurt içi ve yurt dışı kurumlarla yapılan iş birliklerinin önemine dikkat çekti. ‘’Önümüzdeki yıllarda Gastronomi turizmi sektörünün dünya ekonomisindeki yerinin çok daha artacağını öngörüyoruz” dedi. Paydaşlar arasında sinerjinin yakalanması açısından bilgilendirme toplantılarının çok etkili ve önemli olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Ayrıca son olarak GTD Yön. Kur. Başkanı Gürkan Boztepe, “Rekabet gücümüz, dünyaya hızla uyum sağlayan bakış açımız ve vizyonumuz sayesinde sınırları aşacağımıza inanıyoruz. Gastronomi Turizm sektörüne iş birliklerinin ve ortaklıkların kurulmasını cesaretlendirirken, yeni destinasyonlar ile kültürel deneyimler hakkında fikir alışverişleri yapacağız” dedi.

Boztepe, Türkiye dünyanın birçok noktasından gelen üreticilerin bir araya geldiği toplantıda katılımcılara ve konuşmacılara teşekkür ederken, Yalova Valisi Sayın Hülya Kaya da toplantıya ev sahipliği yapmaktan dolayı büyük memnuniyet duyduklarını vurgulayarak, GTD önderliğindeki toplantının sektöre yeni bir sinerji getirmesini beklediklerini belirtti.

SON YAZILAR

Sizi Arayalım

×