İçeriğe geç

Hakan Saatçioğlu: “Antalya’daki 4 otelimizde 48 ülkeden 350 bin misafir ağırlıyoruz”

hakansaatçioğlu

Limak Hotels Genel Koordinatörü Hakan Saatçioğlu, Tourism Today Special’a konuk oldu. Saatçioğlu, Türkiye’nin öne çıkan otel gruplarından Limak Hotels’i Tourism Today Special’a anlattı. 

1995 yılında Limak Arcadia ile turizm sektörüne giren Limak Holding’in Türkiye’de 7, yurt dışında ise 2 tane oteli bulunuyor. Kuzey Kıbrıs’ın el değmemiş Bafra bölgesinde yer alan Limak Cyprus Deluxe Hotel ve Makedonya’nın başkenti Üsküp’te bulunan Limak Skopje Luxury Hotel grubun yurt dışındaki otelleridir.

Antalya’da; Atlantis, Arcadia, Lara ve Limra olmak üzere 4 tane büyük boyutta resort oteli bulunan grubun, Ankara’da Limak Ambassadore Hotel,

İstanbul’da Limak Eurasia Luxury Hotel ve Yalova’da Limak Thermal Boutique Hotel ile misafirlerine hizmet vermekte.

“YAVAŞ FAKAT SAĞLAM ADIMLARLA BÜYÜYORUZ”
Limak Hotels Genel Koordinatörü Hakan Saatçioğlu, Tourism Today Special’a Limak Hotels’i anlattı: Güzel bir grubuz. Yavaş fakat sağlam adımlarla büyüyoruz. Misafir memnuniyetine önem veren, misafirin faydasını gözeterek buna uygun şekilde hizmetlerini düzelten ve iyileştirmeler yapan bir grubuz. Limak otellerinin hepsi çocuk dostu otellerdir. Sürdürülebilirlik konusuna uzun zamandır çok önem veriyoruz. Personel memnuniyeti bizim kırmızı çizgimiz, olmazsa olmazımızdır. Bu konuda çok seçiciyiz. Personellerimizi otellerimizde eğitimler vererek istihdam ediyoruz. Limak Hotels bünyesindeki bütün otellerimiz 12 ay boyunca açık. 12 ay boyunca açık olmanın büyük bir avantajı var, rekabet açısından bize ciddi pozitif etki sağlıyor. 3 bin çalışanımız var bu sayede ciddi istihdam sağlayabiliyoruz aynı zamanda. Yaklaşık 48 ülkeden 350 bin misafir ağırlıyoruz sadece Antalya’da. Bu da yaklaşık 2 Milyon 300 Bin geceleme yapıyor. Bu çok ciddi bir sayı. Yaz sezonunda çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Görece daha rahat olan kış sezonunda ise kendimizi eğitimlere veriyoruz. Sürekli eğitimlerimizi tazeliyor ve genişletiyoruz. Bu konuda da çok iddialı olduğumuzu düşünüyoruz”

Turizmin bir hizmet sektörü olduğunu ve hizmet sektörünün sevilmediği takdirde yapılması çok zor bir iş olduğuna dikkat çeken Saatçioğlu, “Yani özellikle otelcilik bunlardan bir tanesi ve bunu sadece severek yaparsanız başarılı olabilirsiniz. Çok ciddi bir şekilde bir emek sarf etmeniz gerekiyor, insanların tatil yaparken siz çalışmanız gerekiyor” dedi.

“PERSONELİNİZ NE KADAR İYİ OLURSA O KADAR İYİ HİZMET VERİRSİNİZ”
Limak Hotels’in en büyük özelliklerinden birinin ise personeli korumak olduğunu belirten Saatçioğlu, “Yıla döktüğümüzde bizimle en az çalışmış olan personellerimiz şu an 10. Yılındalar. Özellikle EYT’den sonra otellerden ayrılan personellr çok oldu ama biz bunu neredeyse hiç yaşamadık. Bu da şunu gösteriyor, biz demek ki otellerimizdeki personellerimize ciddi bir şekilde sahip çıkıyoruz ki onlar da bize aynı şekilde sahip çıkıyor. Artık bütün oteller son teknoloji, son moda. Hepsi birbirinden güzel oteller var. Hizmetinizin iyi ve güzel olabilmesi içinse personelinizin iyi olması gerekiyor. Personeliniz ne kadar iyi olursa o kadar iyi hizmet verirsiniz. Malınıza çok daha fazla sahip çıkarlar, misafirlerinizi çok daha fazla memnun ederler” şeklinde konuştu.

2 YENİ OTEL
Saatçioğlu, Limak Hotels’in yeni projeleri hakkında detaylar verdi: “Yine Kuzey Kıbrıs’ın Bafra bölgesinde 600 oda, 75 villalı ve 18 golf delikli yeni bir golf otelimiz olacak. Otelin inşaatı yakın bir zamanda başlayacak. Yeni oteli 2025’in Haziran ayında faaliyete sokacağız. Bodrum’un Kızılağaç bölgesinde ise 200 odalı ultra lüks bir butik otel planlıyoruz. Şu anda yurtdışındaki mimarlar bununla ilgili ciddi bir çalışma yapıyor. Bu butik oteli özellikle yurtdışında bir iyi bir zincire vermek istiyoruz. Çünkü Bodrum farklı bir pazar, çok ciddi markalar var orada. Biz de onlarla yarışabilmek için de üst düzey bir otel zinciriyle görüşmeler halindeyiz”

“MOBİL UYGULAMAMIZ SAYESİNDEİ İSTEYEN HERKES YÖNETMELİKLERİMİZE ULAŞABİLİYOR”
Kurumsallık konusunun büyük otel grupları için ciddi önem arz ettiğini ve hizmet seviyesini direkt olarak etkilediğine dikkat çeken Saatçioğlu, “Bahsi geçen hizmetleri özellikle bu boyuttaki otel gruplarının yapabilmesi için kurumsal olması gerekiyor. Biz kurumsallık konusunda da çok iddialıyız. Bizim her türlü prosedürlerimiz yazılıdır. Yaşayan yönetmeliklerimiz var. Eğer yeni bir şeyi prosedürümüze eklediğimi zaman hemen yazıya döküyoruz ve bütün personelimize de dağıtıyoruz. Mobil uygulamalarımız var. Herkes, her yerde istediği zaman yönetmeliklerimizi açıp okuyabiliyor. Böylece bilgi akışın çok hızlı bir şekilde sağlayabiliyoruz ve en alt kademeye kadar da indirebiliyoruz Aynı zamanda bir denetim ekibimiz var. Denetim ekibimiz bizden tamamen bağımsız. Sadece koordinatörlere hizmet veriyor. Otellerimizi gezip yönetmelikleri denetlemekte. Buradaki çıkan raporların ve online sitelerden almış oldukları misafir memnuniyeti anketlerinin çapraz kontrollerini yapmaktadır. Bunun da bize başarıya götürdüğünü düşünüyorum” açıklamalarında bulundu.

Covid pandemisinin ardından otellerde ve misafirlerin tatillerinde ve konaklayacakları tesislerde aradıkları kriterlerindeki değişimlerin başladığı ve değişimlerin eskisinden de hızlı bir şekilde ilerlediğini vurgulayan Saatçioğlu, “Özellikle teknoloji ve dijital anlamda çok ciddi bir değişim içerisindeyiz. Günden güne de hızlanıyor bu değişim. Biz bugünün Z kuşağının geleceğin misafirleri olacağını biliyor ve değişime de bu gözle hazırlanıyoruz. Misafir portföyü de değişim içerisinde. Artık eskisi gibi sadece yiyecek ve içecekle ilgilenmiyorlar. Tabii, bunlar da çok önemli detaylar için ama eğlence, veri alışverişi de öne çıktı. Artık misafirler hızlı internet erişimi istiyor. Tatil deneyimlerini çok hızlı bir şekilde paylaşmak istiyorlar. Sürdürülebilirlik de son zamanlarda misafirlerin çok ciddi dikkat ettikleri bir kriter haline geldi. Biz Limak Hotels ve aynı zamanda Limak Holding olarak da bununla ilgili ayrı bir birime sahibiz. Sürdürülebilirliği sadece lafta değil sahada da uyguluyoruz. Biz bunun için Antalya’da hiç olmayan bir yeni uygulama yaptık. Misafirlerimizi de bu uygulamanın içine dahil ettik. Tatilleri esnasında sürdürülebilirliğe ne kadar fazla katkıda bulunuyorlarsa onlara puan veriyoruz. Belli kriter ve taaddütlerimiz var misafir bunları yerine getirdikçe puan kazanıyor ve bu puanları dilerlerse otellerimizden ayrılmadan önce paraya çevirebiliyorlar. Örneğin 11 görevin hepsini uygulayan misafir bizden 10 Euro kazanmış oluyor. Biz de onları bu konuda teşvik etmeye çalışıyoruz. Gördüğümüz kadarıyla da bu uygulamamız misafirlerimiz tarafından çokça beğeniliyor” diyerek Limak Hotels olarak yaptıkları uygulamayı da anlattı.

“LİMAK THERMAL BOUTİQUE HOTEL, BİZİM SOSYAL SORUMLULUK PROJEMİZ”


Limak Thermal Boutique Hotel’in kendilerinin sosyal sorumluluk projesi olduğunu dile getiren Saatçioğlu, “Otel olarak şu an faaliyet gösteren yapının hali, Eski Yönetim Kurulu Başkanımız Nihat Özdemir’in oradan geçerken dikkatini çekmiş. Oldukça harabe bir haldeydi, gördüğünüz zaman gerçekten üzülürsünüz. Çünkü orası Atatürk’ün Yalova’daki son günlerini geçirdiği bir yer aynı zamanda. Anlamı büyük bir yer. Bunun üzerine biz bu projeyi aldık. Binayı tamamen yıktık ve birebir aynı şekilde yeniden inşa ettik. Otele girdiğiniz zaman sanki bir köşeden Atatürk’ün çıkacağını hissedersiniz. Tarihi dokusunu bozmadan bir otel inşa ettik. Misafir portföyümüz bizim çok elit ve çok üst düzey. Limak Thermal Boutique Hotel’deki gidişatımızdan çok memnunuz” dedi.

Kaynak

SON YAZILAR

Sizi Arayalım

×