İçeriğe geç

Rusya’ nın Türkiye Turizmi Açısından Önemi

Kaan-kavaloglu-apara-isin-sırrı

Limak Hotels Turizm Grup Başkanı Sn. Kaan KAVALOĞLU, Turizmde yaşanan son gelişmeler ve Rusya’ nın Türkiye turizmi açısından önemini A PARA – İşin Sırrı Programında değerlendirdi.

Şafak Tükle : Rusya’nın Türkiye Turizm açısından önemini biliyoruz ama siz de bize biraz bahseder misiniz ? Türkiye turizmi için Rusya ne anlam ifade ediyor. Bu ortak eylem planı ne vaad ediyor ?

Kaan Kavaloğlu : Tabii şimdi özellikle Turizm hayatımızı pandemi öncesi, pandemi dönemi, pandemi sonrası diye üçe ayırırsak pandemi öncesinde de Rusya ve tüm bdt ülkeleri bizim için çok değerliydi. Pandemi döneminde de gerçekten belki de oran olarak yüzde kırkların üzerine çıktığı bir dönem yaşadık biliyorsunuz.

Antalya’ ya Gelen Rus Turist Sayısı 3 Milyon Kişiyi Geçmiştir.

Ülkemize gelen turistlerin özellikleri zor bölge dediğimiz Antalya ve Akdeniz Ege çanağında gelen turist sayısının yüzde 40’ı Rusya’dan gelir sadece. Bu rakam da çok önemli bir rakamdır, şöyle ifade edeyim size. Ruslar 2019 yılında 6 milyon kişiyi bularak rekor kırmıştır ama 2020 rakamlarında sadece 3,5 milyon insan gelmiştir bunun 1,5 milyonu rustur. Bu yılda 30 Eylül rakamlarıyla söylüyorum size Antalya’ ya gelen kişi sayısı 7 milyon geçmiştir. Bunun 2,7 milyonu rustur, 12 Ekim tarihi itibariyle Antalya’ ya gelen Rus sayısı 3 milyon kişiyi geçmiştir.

Rus Pazarı Bizim İçin Olmazsa Olmaz Pazardır.

Bu rakamlar ne ifade ediyor bizim için; Ruslar özellikle ortalama kalış sürelerinin de uzun olması sebebiyle geceleme sayısı ve ülkemize getirdikleri katma değer anlamında Turizm için bizim olmazsa olmazımız olan bir pazardır. Burada tabii sistemi sadece otel boyutunda değerlendirmemek lazım, sistem aslında dörtlü bir sistemdir; tur operatörü, uçak şirketi, Türkiye’deki yerel hizmet veren acenta ve otel olarak dörtlü bir hizmet söz konusudur. Burada bu dörtlü hizmetin tamamına yakınının iyi bir makinanın parçaları gibi çalışmasıyla ancak dört dörtlük bir sistem yanıt bulabilir. Burada tabi Rus turist en iyi tatil destinasyonu olarak özellikle Türkiye’yi ve Antalya’ yı seçmelerinin sebebi bu dörtlü çarkın tam anlamıyla onların lehine hareket edebiliyor olmasından kaynaklanmakta.

 

Bu eylem planına geldiğimizde eylem planı şöyle önemli bakın Rusya’ ya o kadar çok önem veririz ki, en büyük potansiyel Moskova’dan özellikle Antalya ve Türkiye için üç buçuk saatlik uçuş mesafesinde çok ciddi bir potansiyel yer alır ama Sibirya’ dan da uçuş alırız yani yaklaşık biz Rusya’ dan 40′ a yakın bölgeden uçuş gelir Antalya’ ya direkt ve bu rakamlara baktığımızda Rusya’daki her şey bizim için önemli hale gelir.

Bu eylem planına gelmeden önce Rusya’daki Eylül’ ün ikinci yarısında yapılan yerel seçimler de önemli hale gelir, ekimin birinci yarısındaki bir haftalık okul tatili de önemli hale gelir. Dolayısıyla Rusya sizin en can alıcı işinizin yüzde 40′ ını elde ettiğiniz pazar olarak her konuda takip ettiğiniz, her konuda ortak hareket edebilme yetinizin yüksek olduğu bir pazar haline gelir.

Antalya’ da Rus Turistlerin Daha Rahat Etmesi İçin Toplantı Düzenlendi.

Evet bizim Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Ersoy Bey de konuya çok hakim sektörden gelen bir bakanımız olduğu için özellikle Zarina Doguzova’ nın ziyaretini çok anlamlandırdı ve geçen gün, dün örneğin bu ekip tamamen Antalya’ daydı Antalya’ da Rus turistlerin önümüzdeki süre içerisinde ne kadar rahat edebilecekleri konusuyla ilgili bir toplantı düzenlendi. Buradaki paydaşların hepsini katıldığı, bugün de Ankara’ da ortak eylem planı açıklayacaklar Türkiye ve Rusya. Bu anlamda baktığımızda dediğim gibi özellikle bizim turizm ve kültür bakanımızın konuya çok hakim olması sebebiyle bu konunun devamlılığı açısından çok ciddi bir eylem planı ortaya koyacaklar.

Bunun içerisinde neler var; açıkçası hani 40′ a yakın bölgeden biz direkt uçuş alıyoruz dedik Bunların ülkemize geldiği andan itibaren Rus turistlerin güvenli seyahat edebilmeleri, transferlerin güvenli olması otellere geldiğinde tüm bu otel misafirlerimiz gibi onların da kendi dillerini konuşan bir personel sayısıyla birlikte alacakları hizmet kalitesinde herhangi bir düşüş olmaması ve tabii ki tur operatörü yerel acente, uçak servislerinde bu sistemi organize eden, Türk bayraklı tur operatörleri dediğimiz Rusya’daki ilk 5’te operatörlerin 3 tanesi Türk bayraklı tur operatörüdür. Bu durum da operatörlerin vermiş olduğu hizmet kalitesini de  pekiştirmesi anlamına geliyor.

Şafak Tükle : Evet çok teşekkür ediyoruz katkılarınız ve değerlendirmeleriniz için.

Türkiye Turizm yatırımcıları Derneği yönetim kurulu üyesi  Kaan Kavaloğlu bizimle birlikteydi.

 

SON YAZILAR

Sizi Arayalım

×