İçeriğe geç

Trekking

GÖKÇEDERE BARAJ KENARI VE SUDÜŞEN ŞELALE BÖLGESİ

Baraj kenarında, Sudüşen şelalesi yanlarında ve şelalenin kayalık yamaçlarında bitkilerin değişik görüntülerini yakalayabilirsiniz. Yine şelale civarında Termal Haydariye köyü arasında civanperçemi başta olmak üzere birçok şifalı bitki görebilirsiniz. Aynı şekilde Sivrice tepesi eteklerinde ve yamaçlarında değişik bitkiler ve anıt ağaçlar görebilirsiniz. Barajın Sudüşen yönünde dere boylarında ulu çınar ağaçları görmeniz mümkün. Ayrıca bu bölgede yaşayan Yörüklerin yaşam alanlarını ve onlara ait beyaz inek türünü özgürce dağlarda dolaşırken görmeniz mümkün. Yatakkaya şelalesi yamaçlarındaki kayalarda ve alt kısmındaki küçük şelalede kardelen, kabalak, çiğdem, sıklamen, değişik bitkiler ve dere içinde büyük yapraklı bitkiler enteresan su havuzları ve değişik yosun türleri görebilirsiniz.

GÖKÇEDERE BARAJI

Burada mevsime göre su kuşları ve balıkçı türleri bulunur. Kuşları daha yakından görmek mümkündür. Ayrıca dere içinden Sudüşen Şelalesine yürürseniz yalıçapkını görebilirsiniz. Sudüşen Şelalesi, Yatakkaya deresi ve şelaleleri, Sivrice Tepesi ve Ferhat Yolu ile gününüzü daha zevkli hale getirebilirsiniz.

TREKKING VE HAVA DURUMUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ

Doğa yürüyüş faaliyetleri esnasında hava durumu çok önemlidir. Kötü hava koşulları üşüme, ıslanma, aşırı rüzgar altında yürüme, güneş çarpması gibi etkilerle yürüyüş konforunu azaltır ve sağlığımızı tehdit eder. Hava durumunu iyi değerlendirerek daha konforlu ve sağlıklı bir yürüyüş yapabiliriz. Yürüyüş parkurumuzu seçmemizde ve seçtiğimiz parkurun alternatiflerini değerlendirmede hava durumu en nemli kriterlerden biridir.

Karlı havalarda yürüyüş zordur çok daha fazla enerji gerektirir, önde yürüyecek güçlü ve deneyimli kişilere gerek vardır. Yürüyüş hızı düşüktür, günlük yürünen mesafe doğal olarak kısadır. Genellikle bir kısım katılımcıların ayakları ıslanır ve üşürler. Dere geçişleri zor olabilir. Kar ve tipi görüş mesafesini azaltır. Bazı patikalar kardan kapanır, geçiş zorlaşır. Açık taşlık ve kayalık alanlarda kar ve tipi varsa patikalar kaybolabilir. Bunlara siste eklenirse yolu kaybedebilirsiniz. Kuzey yamaçlarda kar daha fazla olduğundan yürüyüş daha zordur, güneş almayan alanlar soğuk ve daha çok karlıdır. Karda ışığın etkisi yansımaların çok olması nedeniyle daha güçlüdür, gözlerimizi ve
cildimizi etkileyebilir. Kıyafetimizi ve yürüyeceğimiz parkuru buna göre seçmemiz gerekir. Güneş gören yamaçlardan yürümek, kar derinliği az olduğundan kolaylık sağlar. Kar donmuşsa uygun yamaçlarda kar üzerinden yürünebilir. Özellikle açık ve eğimli alanlarda kayma ve çığ riskini göz önüne almak gerekir.

Yağmurlu havalarda yollar ve patikalar ıslanır. Bazı patikalarda su ve çamur birikebilir. Ayaklarımız ve bedenimiz ıslanabilir. Soğuk havalarda ıslanma hipotermi etkisini artırır. Yağmurlu havalarda kayalık alanlarda kayma riski çoğalır, daha dikkatli yürümek gerekir. Sırtlarda ve zirvelerde yıldırım riski artar. Bu nedenle şemsiye taşımamak ve zirvelerden uzak durmak gerekir. Patikalar çalılıklardan geçiyorsa ağaç yapraklarına tutunan su damlaları ıslanmayı kolaylaştırır. Görüş mesafesi azalır, sis varsa kaybolma riski artar. Yağış durumuna göre, dere geçişleri zorlaşır, sel tehlikesi artar. Yağmura rüzgâr da eşlik ediyorsa hissedilebilen sıcaklık daha da azalır. Üşüme etkisi artar. Yapılan aktivite yeteri kadar beklentileri karşılamaz.

Rüzgarlı havalarda parkur değiştirilebilir. Bölgemizde hâkim olan kuzey rüzgarları güçlü ise bazı parkurlarda yürüyüş zorlaştırır, üşümeye neden olabilir. Fotoğraf çekimi zorlaşır. Ateş yakmak güçleşir ve yangın riski artar. Lodoslu havalar hemen hemen bütün canlıları olumsuz etkiler, baş ağrısı yapabilir. Aşırı sıcak ve güneşli havalarda parkur değiştirilebilir. Bölgemizde birçok parkurda birkaç alternatif mevcuttur. Hava durumuna göre bunlar değerlendirilebilir. Sisli havalarda GPS veya pusulamız mutlaka yanımızda olmalıdır. Günümüzde yürüyüş öncesi birkaç meteoroloji sitesinden günlük ve saatlik tahminleri alarak, bunları kıyaslamak ve bir karara varmak daha yararlı olmaktadır. Gerekli eğitimi alanlar ve deneyimli olanlar yürüyüşe giderken olası alternatifleri değerlendirip ona göre önlemlerini almaktadır.

Ancak bir kısım yeni katılımcılar bu konuda sıkıntı yaşamaktadır. Her şeye rağmen anlık hava değişimlerini ve bulutları anlamak yorumlamak yürüyüşü sağlıklı bir şekilde sürdürmemizi sağlar, duruma göre planlamamızı gözden geçiririz, mola yerimizi değiştirebiliriz, parkurda değişiklik yapabiliriz.

Yürüyüş sırasında yağış riski varsa, bulutların görünümü, ölçüm olanağı varsa hava basıncındaki değişiklikler, rüzgarın hızı ve yönü gözlem altında tutulmalıdır. Bunlar yürüyüş öncesi edindiğimiz bilgilerle birleştirilerek yorumlanabilir.

Şimşekli ve fırtınalı havalarda yüksek yerlere tırmanmaktan kaçınmak gerekir. Tepelerden ve sırtlardan yürümemek gerekir. Üzerimizde bulunan şemsiye veya diğer metal malzemeleri bulundurmaktan kaçınmak gerekir. Şimşek görüntüsü ile sesinin duyulması arasındaki zamanın saniye olarak değerini 340 ile çarparsak yaklaşık şimşek bulutlarının mesafesini tahmin edebiliriz. Bu süre ne kadar azalırsa yağmur bulutlar o kadar yaklaşıyor demektir. Bu süre artıyorsa simsek oluşturan bulutlar uzaklaşıyor anlamı taşır. Açık alanlarda büyük ağaçlar altına sığınmamak gerekir.

Yürüyüş sırasında görebileceğimiz cisenti de su damlalarının çapı 0,2-0,5 mm arasındadır. Yağmur damlaları 0,5 mm üzerinde olup 0,5-5 mm arasındadır. Su damlalar bulutlarda küresel olup, yere düşerken bir hamburgerin üst kapağına benzer. Damlalar ne kadar iri ise yere o kadar hızlı düşerler.

Aşırı soğuyan yağmur damlalarının bir kısmı donarak sulu sepken oluşturur. Kar ise buzun kristal şeklindeki oluşumudur. Dolu 5-50 mm arasındaki çok sert buz parçalarıdır. Küçük dolu 5 mm den küçük sert buz parçalarıdır.

Bulutlar yükseklik ve görünümlerine, oluşumlarına göre tanımlanır, sınıflandırılırlar. Genelde yağmur bulutları koyu renklidir. Bulut okuma ile ilgili ayrıntıya girmeyeceğiz. Artık internet ve cep telefonlar ile saatlik olarak bütün meteorolojik verilere ulaşılmaktadır. Eğer basınç ölçme imkanı varsa, basınçta hızlı düşme fırtınaya işaret eder, basınç düşmesi ile rüzgar yönü de fırtınanın nereden geleceğine işaret eder. Basınç düşmesi ve güney rüzgâr yağmura, kışın soğuk hava ve artan soğukla basınç düşmesi kar yağışına işaret eder. Sakin ve sıcak havayı takiben basınç düşerse gök gürültülü yağmur veya fırtınaya işaret eder. Kabaca ifade etmek gerekirse; basınçtaki yükselmeler iyi havaya, kuzeyli rüzgârlarla basınç düşmesi kötü (yağışlı) havaya işaret eder.

SON YAZILAR

Sizi Arayalım

×