İçeriğe geç

Türk Otel Zincirleri Sınırları Aşmalı

Kaan Kavaloğlu: “Türk otel zincirleri artık sınırları aşmalı”

InnDesign Fuarı kapsamında düzenlenen “Otel Yapılarında Yenileme Trendleri ve Markalaşma Paneli”nin “Turizmde Marka Değeri Yaratma” isimli oturumunda konuşan Limak Holding Turizm Grup Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu, “Artık Türk otellerini yurt dışında görmemiz gerekiyor” dedi.

Limak Holding Turizm Grup Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu, marka olmanın önemine dikkat çekti. “Ne pazarlarsanız pazarlayın, ne satarsanız satın marka olmak için farkındalık yaratmak zorundasınız” diye konuşan Kavaloğlu, “Bir de imajınızın olması ve bu imajın bir kalite değeri ile desteklenmesi lazım” dedi.

“Sürdürülebilir olması gerekiyor”

Türkiye’nin global anlamda tek markasının THY olduğunu belirten Kaan Kavaloğlu, “Türkiye dünya turizminde çok önemli bir ülke olabilir ama tek bir global markaya sahip. Türkiye’de turizm, rakiplerine göre geç başladı. Bu geç başlamanın bazı dezavantajları ve avantajları olmuştur. Bir markayı yaratmak için muhakkak sürdürülebilir olması da gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Bu otele sosyal sorumluluk projesi olarak bakıyoruz”

Konuşmasına Limak Otelleri’ne değinen deneyimli turizmci açıklamalarına şöyle devam etti: “Limak Otelleri olarak nasıl bir marka yarattık? Bizim 8 tane otelimiz var. Bunların 4’ü Antalya’da. Antalya bilindiği üzere Türkiye turizmi için çok önemli bir destinasyon ve mimari anlamda harika otel projelerine sahip. Ama bu otellerin nasıl işletildiğine bakmak lazım. Sistemin var olabilmesi sürdürülebilir olması ile de alakalı. Harika oteller yapabilirsiniz veya Las Vegas’taki otelleri Antalya’ya taşıyabilirsiniz ama operasyonel açıdan da bakmalıyız. Bu tür oteller operasyonel anlamda zorlu otellerdir. Biz Limak olarak Antalya’da resort otelcilik yapıyoruz. Bizim İstanbul ve Ankara’da da şehir otellerimiz var. Yalova’da bir termal otelimiz bulunuyor: Limak Termal Otel. 48 oda ve 67 personele sahip. 17 milyon dolara mal oldu. Bu otele sosyal sorumluluk projesi olarak bakıyoruz. Değer erozyonuna uğramış bir ilçenin kalkınmasına katkı sağladığımızı düşünüyoruz. Doğal güzellikleri ve termal imkanlarıyla Türkiye’nin en iyi termal otellerinden birini işletiyoruz” dedi.

“Limak Cyprus, en güzel ve en pahalı yatırımımız”

Limak Otelleri olarak KKTC’nin Bafra bölgesinde Limak Cyprus Deluxe Hotel’i açtıklarını belirten Kaan Kavaloğlu, otelin KKTC’nin en pahalı, en yeni ve en güzel yatırımı olduğunu söyledi. Kavaloğlu, “Fakat KKTC’ye uygulanan haksız izolasyon sebebiyle otelimizde yüzde 70 yerli yüzde 30 yabancı misafir ağırlıyoruz. Bu yabancı misafirler de Limak’ın halihazırdaki misafir portföyü ile geliyor. Antalya’daki bütün paydaşlarımızı bizi burada desteklemeleri için konsantre ettik. Ve geriye dönüşü en zor olan yatırımımızı fizibıl hale getirdik. Otelin bulunduğu bölgedeki deniz ve kumsal dünyada eşi benzeri bulunmayan bir doğal güzelliğe sahip. Biz otel yatırımı esnasında doğal güzelliği operasyonel anlamda eğlence, yiyecek-içecek ve toplantı imkanları ile destekledik” ifadelerini kullandı.

“Uluslararası otel zincirleri ‘franchise’ anlaşmaları ile Türkiye’de”

Yerli ve yabancı otel zincirlerine de değinen Kaan Kavaloğlu, uluslararası yabancı zincirlerin yatırım yaparak değil ‘franchise’ anlaşmaları ile Türkiye’de varlıklarını sürdürdüğünü söyledi. Kavaloğlu, “15 yıl önce bu yanlış bir sistemdi diyemem. Çünkü Know-how’a ulaşmamız gerekiyordu ama artık tüm dünyanın dijitalleştiği bir dönemde bilgiye ve rezervasyon imkanlarına ulaşmak eskisinden daha kolay. Yerel zincirlerin de dünyaya erişimleri bu anlamda daha da hızlandı. Eskiden bütün turizm yöneticileri yabancıydı. Artık turizm bir meslek haline geldi ve yerel şirketlerin oluştuğu gibi yerel yöneticiler de tüm dünyada otel işletmeye ve yönetmeye başladılar. Bundan şahsen çok memnunum. Antalya’da yerel zincirler, İstanbul’da ise uluslararası otel markaları ön plana çıkıyor. Yatırımcının tercihi böyle. Yabancı otel markaları, ne zaman Türkiye’ye yatırımcı olarak gelirler, o zaman ‘Türkiye marka değeri anlamında yatırım yapılabilir hale gelmiş’ diyebiliriz.”

“Artık sınırları aşmalıyız”

Kaan Kavaloğlu, yerel zincir otellerin daha çok güçleneceğini söyledi. Kavaloğlu açıklamalarına şöyle devam etti: “Artık Türk otel yatırımcılarını yurt dışında da görmek lazım. Bu nedenle Makedonya’daki yeni yatırımımızda marka olarak kendi markamızı tercih ediyoruz. Bunu daha önceden başarmış Türk zincirleri var. Türk yatırımcıların da yurt dışında yatırım yapıp işletmeye başlamalı ile dünyada daha büyük anlamda söz sahibi hakkına sahip olabiliriz. Artık sınırları aşmalıyız.”

SON YAZILAR

Sizi Arayalım

×