İçeriğe geç

İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi

ibrahim müteferrika kağıt müzesi

İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi; Osmanlı İmparatorluğu’ nun resmi belgelerle varlığı kanıtlanabilen ilk kağıthanesi ilimiz Yalova’ ya bağlı Elmalık Köyü’nde kurulmuştur. İlk Matbaacımız olan İbrahim Müteferrika tarafından çalıştırılmış olan bu kağıthane o dönem tamamen ithal bir ürün olan kağıdın yerli üretimini gerçekleştirmiş olması bakımından önemlidir.

Medeniyet Elçisi olarak adlandırılan kağıdın binlerce yıllık tarihini Kağıthane-i Yalakabad adına gözler önüne seren bu müze, ülkemizin de ilk kağıt müzesi olması açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Bu müzede Kağıdın Tarihi, Üretimi, Korunması, Kağıt Sanatları, Türkler ve Kağıt, Kağıt Sanayii, Kitabın ve Kütüphaneciliğin Tarihi gibi konularda oluşturulan bilgi panolarının yanısıra oluşturulan üretim atölyesinde ziyaretçiler kendi kağıdını üretebilecekler.

 

El yapımı doğal kağıt ile yepyeni bir ürün sunan Kağıt Müzesi dünya Kağıt Müzeleri yetkililerince de desteklenmektedir. Yüzlerce bilim insanı tarafından gönüllü danışmanlık yapılan müze, Kağıtçılık Tarihi konusunda bir ihtisas merkezi olma yolunda çalışmalar yürütmekte olup, oldukça zengin bir belge kütüphanesine sahiptir.

İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi’ ne Nasıl Gidilir ?

İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi, Bahçelievler Mahallesi, Şehit Ömer Faydalı Bulv. No:203, 77200 Yalova Merkez/Yalova adresindedir. Raif Dinçkök Kültür Merkezinin içerisinde bulunur.

Limak Thermal Boutique Hotel’ den sadece 11 km mesafede.

SON YAZILAR

Sizi Arayalım

×